СЛОБОДАН НИКОЛИЋ

професор српске књижевности са општом теоријом књижевности

Слободан Николић (рођен 6. марта 1970. године у Чачку). Завршио Гимназију у Чачку. Студије књижевности (српски језик и књижевност са општом теоријом књижевности) на Филолошком факултету у Београду завршио 1997. године (дипломирао код проф. Новице Петковића). Од марта 1998. године ради као професор српског језика и књижевности у Гимназији у Чачку.

Приредио књижевно вече посвећено Растку Петровићу у Дому културе – гостовали професори са Филолошког факултета (1999)

Организовао гостовање професора Ђорђа Трифуновића (2002) и академика Василија Крестића (2003) у Међуопштинском историјском архиву у Чачку

Говорио на промоцији књиге Чари завичаја – антологија чачанског песништва професора Милована Урошевића (2001) и књиге Високо је записано – од коби до Христа у делу Момчила Настасијевића проф. Владимира Димитријевића (2004).

Учествовао на Фестивалу једног писца (предавања: О животу и стваралаштву Растка Петровића 2002. и Авангардни контекст Громобрана свемира Станислава Винавера у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ - 2008; Покушај одређења места Момчила Настасијевића у српској књижевности у Музеју браће Настасијевић у Горњем Милановцу и Међуопштинском историјском архиву у Чачку - 2009)

У уређивачком одбору и редакцији часописа АРТ032 (1999-2009); у истом часопису објавио следеће радове: Слово светог Јована Златоустог о онима који се лажно куну - 2001; Смисао тела у поезији Растка Петровића, 2005; У водама ликовног стваралаштва – осврт на цртеже Растка Петровића - 2006; После потопа – српски надреализам јуче, данас, сутра - са Савом Стијеповићем - 2010 (два наставка); Пловидба окамењеног Халикарнаса (о роману Камени бродови Сава Стијеповића - 2012); Жиг у крину (о поетској прози Милана Ћаловића - 2012)

Уредио целокупну поставку Свечане собе у Гимназији 2007. године (са проф. Аном Ранђић)

Написао сценарио и организовао снимање документарно-играног филма о историји Гимназије (2007)